Şişecam Düzcam'dan ‘Cam Ustalık Projesi’

Şişecam Düzcam'dan ‘Cam Ustalık Projesi’

 

Şişecam Düzcam 'Cam Ustalık Projesi'yle

Nitelikli İnsan Kaynağı İhtiyacını Karşılayacak

 

Dünyanın en büyük düzcam üreticilerinden Şişecam Düzcam, cam sektöründe yer alan mesleklerin ulusal  standartlarının  hazırlanması için Mesleki Yeterlilik Kurumu'yla işbirliği yaptı. Bu işbirliği kapsamında endüstriyel cam sektörüne büyük değer katması planlanan 'Cam Ustalık Projesi' hayata geçirildi. Eğitim ve ustalık programı olarak adlandırılan 'Cam Ustalık Projesi' ile sektörün nitelikli işgücü ve insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

 

Cam sektörünün global oyuncusu Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Düzcam, endüstriyel cam sektörüne büyük değer katacak yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ulusal meslek standardı hazırlama işbirliği protokolü kapsamında 'Cam Ustalık Projesi'ni başlattı. Bu proje sonucunda hayata geçirilecek olan eğitim  ve ustalık programlarıyla, işletme ve sektörlerin devamlılığı için büyük önem taşıyan nitelikli insan kaynağının oluşması hedefleniyor.

Proje ile yapılan işin kalitesi, işin zamanında teslimi, müşteri memnuniyeti ve işletmenin devamlılığını hedefleyen Şişecam Düzcam, 2016-2018 döneminde "Cam Ustalık Projesi"ni yürütme kararı aldı. Proje kapsamında, öncelikle cam sektörüne yönelik "Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi"nin kurulması için gereken adımlar atıldı. Cam işleme tesislerindeki mesleklerin ulusal standartlarının hazırlanması için Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü 19 Temmuz tarihinde imzaladı.

Avrupa'da 2'nci, dünyada ise 5'inci büyük üretici konumunda olan Şişecam Düzcam, Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi ile cam sektöründeki işletmelerde yer alan mesleklere yönelik ulusal meslek standartlarının ve yeterliliklerinin oluşturulması, mesleki ve teknik eğitim ve öğretim programlarının bu standartlara ve yeterliliklere göre hazırlanması, işgücünün mesleki yeterliliğinin akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca yapılan sınavlar sonucunda belgelendirilmesi sağlanacak.

Cam sektöründeki gelişime paralel olarak artan nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanmasını da misyon edinen Şişecam Düzcam, projeyle sektöre yönelik eğitim ve ustalık programlarının oluşturulmasına destek verecek.

 

Enter your keyword